![]() | | | ![]() | | |
We wskazanych przypadkach najlepszy efekt daje połączenie powiększenia przy użyciu implantu z przeszczepem tkanki tłuszczowej.
Celem operacji jest uzyskanie symetrycznych, estetycznie atrakcyjnych i proporcjonalnych piersi.
Powiększanie biustu przeszczepami własnej tkanki tłuszczowej najczęściej wykonywane jest u kobiet z małymi piersiami, asymetrią piersi, zniekształceniami pooperacyjnymi, deficytem objętości w górnym biegunie piersi, u których zachowana jest dobra jędrność skóry.
Zakres powiększenia zazwyczaj dotyczy od pół do jednej miseczki.
Po wysłuchaniu oczekiwań i zbadaniu pacjentki, dr Pietrasik proponuje możliwe sposoby operacji, pozostawiając pacjentce ostateczną decyzję wyboru. W czasie konsultacji dyskutowane są m. in.: metoda powiększenia piersi, planowana objętość tkanki tłuszczowej do przeszczepienia, miejsca dawcze oraz możliwe powikłania.
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Tkanka tłuszczowa pobierany jest z miejsc dawczych (tj. podbrzusze, uda, grzbiet) na zasadach liposukcji. Po sterylnym przygotowaniu zostaje wprowadzona podskórnie do piersi przy pomocy kaniul.
Czas trwania operacji waha się od 1 do 2 h w zależności od wielkości powiększenia i dostępności tkanki tłuszczowej. Najczęściej pacjentki wychodzą do domu w dniu zabiegu.
Powrót do normalnej aktywności zawodowej następuje po 3-7 dniach od zabiegu.
W okresie pooperacyjnym konieczne jest noszenie biustonosza elastycznego przez 6-8 tyg.
Ćwiczenia sportowe można wznowić po 1 miesiącu od operacji.
Uzyskany efekt jest długotrwały choć nie permanentny. Normą wynikającą ze specyfiki tej metody jest częściowe (30-50%) wchłonięcie się przeszczepionej tkanki, co może wymagać dodatkowego podania tłuszczu w okresie do 6 miesięcy po zabiegu pierwotnym. Ciąże i zmiany masy ciała mogą mieć wpływ na uzyskany wynik estetyczny.
Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.