drKamil PietrasikKONTAKT:
info@drpietrasik.pl
+48 721 838 347
język: polskiPL|język: EnglishEN|MENU MENU
 

GANGLION
Ganglion to jeden z najczęstszych łagodnych guzów ręki, pojawiający się w sąsiedztwie stawów i ścięgien u osób w różnym wieku.

Zmiana ta ma postać dobrze odgraniczonego guza wypełnionego treścią płynną lub śluzową.

Najbardziej typową lokalizacją ganglionów jest grzbietowa powierzchnia nadgarstka choć może także pojawić się w innej części ręki jak dłoniowa powierzchnia nadgarstka, podstawa palca czy dystalna część palca. Guz ten może okresowo zmieniać swoją wielkość, a nawet zniknąć całkowicie.

Dokładna przyczyna powstawania ganglionów nie jest poznana. Wiadomo, że do jego powstania predysponują mikrourazy ręki, powodujące uszkodzenia ścięgien i torebek stawowych.

Niebolesne, nie upośledzające funkcji ręki gangliony mogą być obserwowane w oczekiwaniu na samoistną inwolucję.

Zmiany bolesne, upośledzające funkcję ręki stanowią wskazanie do interwencji.

W leczeniu ganglionów stosuje się różne metody od prostego nakłucia i ewakuacji treści płynnej po usunięcie chirurgiczne.

Nakłucie ganglionu daje szybki efekt lecz charakteryzuje się dużym odsetkiem nawrotów. Chirurgiczne wycięcie samej zmiany wraz z jej szypułą oraz zmienionym chorobowo fragmentem torebki stawowej lub pochewki ścięgna, stanowi najlepszy sposób leczenia. Przy zastosowaniu tej metody odsetek trwałych wyleczeń jest największy, a nawroty zdarzają się sporadycznie.

Operacja chirurgicznego usunięcia ganglionu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent opuszcza klinikę w dniu zabiegu.

W okresie pooperacyjnym konieczne jest czasowe unieruchomienie i elewacja operowanej kończyny do zagojenia ran (najczęściej 10-14 dni). Po tym okresie wskazane jest podjęcie rehabilitacji celem usprawnienia ręki.

Powrót do normalnej aktywności fizycznej ręki następuje po 4-6 tygodniach od operacji i uzależniony jest od rodzaju wykonywanej pracy. W tym okresie ręka powinna być oszczędzana i utrzymana jak najdłużej w elewacji.

Powyższa prezentacja jest tylko skrótową informacją i nie zastępuje konsultacji medycznej.

 

 ZABIEGI
Twarz i szyja
Piersi
Modelowanie sylwetki
Intymnie
Medycyna estetyczna
Chirurgia ręki

GALERIACENNIK
 

O MNIEZABIEGIGALERIACENNIKOPINIE PACJENTÓW
KONTAKT: info@drpietrasik.pl, +48 721 838 347
Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i EstetycznejPolskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej
International Confederation for Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery (IPRAS)International Confederation for Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery (IPRAS)
American Association of Clinical Anatomists (AACA)American Association of Clinical Anatomists (AACA)
Opinie o mnie na:   estheticon.pl
znanylekarz.pl
ZOBACZ WERSJĘ DESKTOP
Nasze strony korzystają z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.